W szkoleniach BHP biorą udział zarówno nowi pracownicy, jak i osoby pracujące w firmie przez pewien czas. Ich regularne przeprowadzanie jest niezbędne do ograniczenia występowania niebezpiecznych sytuacji w miejscu pracy. Kiedy należy je wykonać? Jakie są rodzaje kursów?
Szkolenia BHP wstępne dla nowych pracowników
Zanim pracownik przystąpi do swoich zadań, musi przejść przez niezbędne szkolenie wstępne z BHP. Taki kurs ma za zadanie wprowadzić go w środowisko pracy i wyjaśnić wszystkie nurtujące kwestie. Szkolenie nie jest jednak wymagane, gdy pracownik wraca na stanowisko, które zajmował u tego samego pracodawcy tuż przed podpisaniem nowej umowy.
Co obejmuje szkolenie? Ogólny instruktaż BHP, który ma na celu przedstawienie pracownikowi ogólnych zasad bezpieczeństwa, a także obowiązujących regulacji u pracodawcy. Ponadto w tej części są przedstawiane zasady dotyczące udzielania pierwszej pomocy.
Kolejny etap szkolenia wstępnego
Drugi etap to instruktaż na stanowisku pracy. Ta część kursu skupia się na szczegółowym zapoznaniu pracownika z zagrożeniami specyficznymi dla danego miejsca pracy. Ponadto omawia się w jej trakcie potencjalne ryzyka zawodowe i metody ochrony przed niebezpieczeństwami. Celem tego etapu jest umożliwienie pracownikowi bezpiecznego wykonywania jego obowiązków.
Instruktaż ogólny jest przeważnie prowadzony przez osoby odpowiedzialne za BHP w firmie. Rzadziej wykonuje go pracodawca z odpowiednimi uprawnieniami. Z kolei instruktaż na stanowisku pracy jest realizowany przez osoby zarządzające pracownikami.
Szkolenia okresowe – rozszerzenie wiedzy o bezpieczeństwie i higienie pracy
W celu utrzymania aktualności wiedzy pracowniczej z zakresu BHP, w firmach są przeprowadzane szkolenia BHP okresowe. Takie kursy są niezbędne do odświeżenia już posiadanej wiedzy, a także w celu wprowadzenia nowych informacji i technik związanych z bezpieczeństwem. Wśród osób zobowiązanych do regularnego uczestnictwa w szkoleniach okresowych znajdują się zarówno pracodawcy, jak i osoby na stanowiskach kierowniczych, takie jak kierownicy, mistrzowie czy brygadziści, którzy powinni odświeżać swoją wiedzę co najmniej raz na 5 lat.
Pracownicy na stanowiskach robotniczych uczestniczą w szkoleniach co 3 lata. Osoby wykonujące prace o zwiększonym ryzyku muszą natomiast przechodzić szkolenia okresowe raz w roku.
Dodatkowe informacje o szkoleniach okresowych
Osoby pracujące na stanowiskach inżynieryjno-technicznych, w tym projektanci, konstruktorzy i technolodzy, podlegają obowiązkowi odbywania szkoleń co 5 lat. Osoby zajmujące stanowiska administracyjno-biurowe, których praca wiąże się z narażeniem na czynniki szkodliwe, powinny uczestniczyć w szkoleniach okresowych co 6 lat.
Zwolnienie z obowiązku uczestnictwa w szkoleniach BHP
Zwolnienie z obowiązku uczestniczenia w kolejnym szkoleniu okresowym BHP jest możliwe, gdy pracownik okaże ważne zaświadczenie potwierdzające uczestnictwo w analogicznym szkoleniu u poprzedniego pracodawcy.
Ponadto takie zwolnienie obejmuje osoby, które w tym samym czasie przeszły okresowe szkolenie BHP, dostosowane do innej kategorii stanowisk. Warunkiem jest tematyka, która musi pokrywać się z wymaganiami programu szkolenia, przewidzianego dla nowego miejsca zatrudnienia.